Неймар е бразилски футболист, който стартира професионалната си кариера в местния гранд Сантос, където прекарва пет сезона, след което бива закупупен от Барселона през 2013-та година за около 57 милиона евро, като има клауза за откупуване възлизаща на невероятните 190 милиона евро. Но какво представлява тази клауза? Накратко футболист подписва договор с конкретен клуб за опредерен период от време и ако през това време някой друг клуб желае да го привлече, то трябва да заплати тази сума, която обикновено е в пъти по-висока от реалната пазарна стойност на играча. Целта на тази клауза е да разубеди друг отбор да привлече конкретен играч. По времето, в което Неймар преминава в Барселона, най-скъпоструващия футболист е Кристиано Роналдо, който премина от Манчестър Юнайтед в Реал Мадрид за 94 милиона евро, можете да си представите за какво огромна разлика става дума с клауза от 100 милиона повече. Неймар прекарва четири сезона в Барселона и стигаме до сега, август 2017-та като не пропускаме, че през ноември 2016-та Неймар подписва нов договор с Барселона и клаузата му за откупуване е повишена до 222 милиона, като вече най-скъпия трансфер към онзи момент е на стойност 105 милиона евро за преминаването на Погба от Ювентус в Манчестър Юнайтед, тоест ако някой желае да привлече Неймар то трябва да заплати не 10%, 20% или 30% повече от сегашния рекорд, а двойно.

В крайна сметка колкото и невероятно и лудо да ни се струва, това се случва като френския клуб Пари Сен Жермен плаща колосалната сума от 222 милиона евро. Нека за момент само помислим повече върху тази сума. 222 милиона евро, това са около 434 милиона лева. За тази сума могат да се закупят около 11,000 чисто нови автомобила Volkswagen Golf с базово оборудване, 1700 лимузини Mercedes S Class с прилично оборудване, 170 луксозни 3-етажни къщи в Драгалевци или 9 самолета Фалкон 2000, които се ползват от правителството.

Paris saint germain

Снимка: Facebook

Но какво ще се случи с ПСЖ от тук нататък. Френския отбор е собственост и се управлява от Катарски фонд от 2011-та година насам, което превръща отбора в един от най-богатите. В моментът футболът е до голяма част бизнес, да, разбира се че бизнеса винаги е бил обвързан със спорта, но никога колкото в наши дни, накратко инвестираш и очакваш след време инвестицията да ти се възвърне и да имаш печалба, това е важното. С идването на новото управление на ПСЖ се привличат класни играчи като Тиаго Силва, Златан Ибрахимович, Едисон Кавани, Давид Луиз, както и треньори като Карло Анчелоти и Лоран Блан. Инвестиции в размер на милиард и половина евро са извършени, става дума не само за нови играчи, но и за нови съоръжения за тренировки. Преди катарското управление ПСЖ инкасира финансови загуби с години, като последната година преди смяната на управлението загубите възлизат на 48 милона евро. Но благодарение на новите инвестиции и мениджмънт през 2016-та година ПСЖ са на 6-то място по приходи и са единствения френски отбор в топ 20. В класацията за най-богати футболни клубове на Форбс са 13-ти като изпреварват Атлетико Мадрид, Интер и Рома, но при следващото обновяване на класацията би трябвало да се изкачат повече заради трансфера на Неймар. Под катарското управление ПСЖ се превръща постепенно в световен комерсиален бранд с много спонсори и партньори. Авиокомпанията Емирейтс е един от основните спонсори на клуба, като осигурява 28 милиона евро на година, 8 пъти повече преди новото управление на клуба. Но разбира се с появяването на Неймар положението ще се подобри още повече като дори някои специалисти твърдят, че приходите могат да се увеличат с до 50%.

В днешно време вече и самите играчи нямат възможност да се отдадат на отбора си както са правили например Франческо Тоти, който през цялата си кариера от 25 сезона е играл само за Рома или Паоло Малдини със своите 24 сезона за Милан, или Райън Гигс с 24 сезона за Манчестър Юнайтед и т.н. и т.н. В моментът седиш в един отбор няколко години и след няколко сезона преминаваш в друг, нещата са много по-динамични. В моментът Неймар не е най-добрия или най-известния играч в сравнение с Кристиано Роналдо или Лионел Меси например. Но знаете ли каква е клаузата за откупуване на Кристиано Роналдо? 1 милиард евро. Повтарям 1 милиард евро, тоест 1000 милиона или над 4 пъти повече рекордната трансферна сума на Неймар.

Neymar

Снимка: Instagram

Но Неймар е по-млад от Роналдо и Меси и все пак има какво да предложи, като изключим качествата му на футболист, които нямат значение в момента, Неймар е бранд, Неймар е атрактивен с поведението си, Неймар има почти 80 милиона последователи в Instagram и 60 милиона фена във Фейсбук. Той е добре развита бизнес машина. От началото на професионалната си кариера има подписани над 20 рекламни договора с големи компании като Nike например, които му плащат 12 милиона евро на година или колкото плащат и на Роналдо. Нека погледнем и нещата от негова гледна точка. В Барселона той не може да изпъкне много при присъствието на съоборници като Меси и Луис Суарез, докато в ПСЖ ще бъде боготворен, въпреки че нивото на клуба е по-ниско, а и като цяло френското първенство не е толкова силно в сравнение с по-големите европейски първенства. Също така Париж е един невероятен град за живеене и купонясване, много по-голям от Барселона. Неймар е футболист, който е тръгнал от Южна Америка и стига до лукса на Париж, мечтата на голяма част от момчетата в Латинска Америка.

Но нека обърнем внимание и на нещо друго, което контролира покупката на играчи и се нарича финансов флеърплей. Нека помислим върху този сценарии – вие сте супер богат собственик на футболен клуб и имате неограничен финансов ресурс. Какво ще направите? Ще изкупите всички топ играчи като ще започнете от основните си противниците. Да, ама не. Основната идея на регулациите за финансов феърплей е да предотвратят професионалните футболни клубове да имат повече разходи, отколкото приходи и по този начин да застрашат бъдещето си. Според правилата в рамките на 3 години клуб като ПСЖ например може да харчи до 30 милиона евро повече, спрямо приходите, като в тези разходи не са включени детските школи, стадиони и други съоръжения.

Неймар подписа 5-годишен договор с ПСЖ като заплатата му след данъци и такси е 600,000 евро на седмица или 31 милиона евро на година. Също така според правилата за финансовия феърплей трансферната сума на играча се разделя на годините в договора му, тоест 222 милиона делим на 5 и се получава 44 милиона на година и ако прибавим заплатата на Неймар, то разхода на ПСЖ е 75 милиона евро за година и горе-долу толкова приходи трябва да имат, за да спазят финансовия феърплей. Но как ще се случи това? Чрез повече продажби на тениски и билети за мачове, чрез нови договори със спонсори, чрез приходи от различни турнири като Шампионската лига, както и чрез продажба на играчи.

Neymar Jr

Снимка: Facebook

Като цяло се оказва, че ПСЖ вече е една много добре развита бизнес машина, което се случва благодарение на много добър мениджмънт и наличие на финансови инвестиции. Мен лично футболните възможности на отбора не ме впечатляват толкова, колкото бизнес развитието, но нищо чудно след няколко години отбора да успее да спечели най-ценния тройфей, този на Шампионската лига. Разбира се ПСЖ надали някога ще има толкова много отдадени фенове като клубове с дългогодишна история от ранга на Манчестър Юнайтед и Ливърпул, но в това видео говорим за бизнес.

А също така да не забравяме, че в момента Барселона са още по-червиви с пари и могат да си позволят да се поглезят с още нови играчи.